دولت گذشته، دولت آینده

دولت گذشته، دولت آینده

icon glass متوسط زمان لازم برای مطالعه گزارش: 19 دقیقه
pdf download دریافت فایل کامل گزارش
QRCode

قبل از وقوع بحران‏های اخیر، دولت‏ها در سراسر جهان سهم قابل توجهی در پیشرفت توسعه داشتند. دولت‏ها به کنترل تورم کمک کردند، فقر شدید را کاهش دادند، انقلاب فناوری را در حوزه تسهیل ارتباطات به وجود آوردند و دسترسی به خدمات اولیه را افزایش دادند.
با این حال، دولت‌ها در بسیاری از نقاط جهان همچنان با چالش‏هایی مواجه هستند تا نیازهای اساسی شهروندان خود را برآورده کنند و با مشکلات حکمرانی حل‌نشده ‏ای روبرو هستند. برخی از آنها همچنان تلاش‏های خود را برای بهبود کیفیت خدمات، ایجاد شرایط برای بهبود امنیت شغلی و معیشت شهروندان خود ضمن ایجاد برابری و انسجام اجتماعی ادامه می‏دهند.
بررسی‏ ها نشان می ‏دهد بیشتر این چالش‏ ها ریشه در مشکلات حکمرانی دولت‏ها دارد. به ارائه‏ دهندگان خدمات و تنظیم‏ گرها، روش‏ها، ابزار و منابع مورد نیاز برای ارائه خدمت داده نمی‏ شود و شهروندان نیز ارائه دهندگان خدمات را پاسخگو و متعهد نمی‏ دانند. این مسائل برای بسیاری از کشورها همچنان به عنوان مشکلاتی سخت و غیرقابل‏ تحمل باقی مانده ‏اند.
در طول تاریخ، دولت‌ها ویژگی‌های مثبت و همچنین برخی نارسایی‌ها را از خود نشان داده‌اند که در این رابطه لازم است دولت‏ها از شکست‏ها درس بگیرند و بر نقاط مثبت خود بیافزایند. در تغییر و حرکت به سمت شرایط بهتر، مهم است که آنها، شکست‏های گذشته و فرصت‏های تغییر مثبت را بشناسند و درک کنند.
بانک جهانی با استفاده از تیمی از متخصصان خبره، طی مطالعه جامعی، تصویری را از خصوصیات دولت‏های گذشته و چشم ‏انداز دولت‏های آینده به همراه توصیه ‏هایی برای بازتنظیم قرارداد اجتماعی بین جوامع و دولت‏ها، ارائه کرده که در این گزارش به آنها پرداخته شده است.
مریم خزاعی

نظرات کاربران

نظر خود را بنویسید

23744
ارسال پیام