جهش صادرات عربستان سعودی به اتحادیه اروپا

جهش صادرات عربستان سعودی به اتحادیه اروپا

icon glass متوسط زمان لازم برای مطالعه گزارش: 7 دقیقه
pdf download دریافت فایل کامل گزارش
QRCode

یکی از بازارهای جذاب جهان برای تجارت، منطقه اتحادیه اروپاست که از 27 اقتصاد تشکیل شده است. ارزش واردات کالایی این منطقه اقتصادی طی هفت ماهه نخست سال 2022 حدود 2341 میلیارد یورو بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 23 درصد افزایش داشته است. در همین مدت صادرات این اتحادیه نیز حدود 2408 میلیارد یورو اعلام شده که با رشد 24 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 2021 همراه بوده است.
بدنبال بروز بحران ناشی از جنگ روسیه و اوکراین و افزایش بهای کالاهای اساسی به ویژه نفت و گاز طبیعی، اختلالاتی در زنجیره تامین جهانی از جمله در منطقه اروپا از حیث تامین انرژی اتفاق افتاد. واردات گروه کالایی سوخت ‏های معدنی و روان‏ کننده ‏های اتحادیه اروپا از خارج از این منطقه طی هفت ماهه 2022 حدود 457 میلیارد یورو بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، 2.5 برابر شده که البته بخشی از رشد مزبور ناشی از افزایش قابل توجه بهای اقلام انرژی است.
برخی اقتصادهای در حال توسعه از این فرصت برای تقویت تجارت میان کشورهای خود با اتحادیه اروپا به خصوص در راستای افزایش صادرات کالایی استفاده کردند که اقتصادهای عربستان سعودی و ترکیه نیز از جمله این کشورها محسوب می‏ شوند. متاسفانه عملکرد اقتصاد ایران در تجارت با اتحادیه اروپا به ویژه در حوزه صادرات کالایی، قابل توجه و معنادار نیست.
در این مطلب به بررسی روند تجارت کالایی سه کشور ایران، عربستان سعودی و ترکیه با اتحادیه اروپا طی سال 2021 الی جولای 2022 پرداخته شده است.
مریم خزاعی

نظرات کاربران

نظر خود را بنویسید

23744
ارسال پیام