چشم ‏انداز منطقه منا 2022

چشم ‏انداز منطقه منا 2022

icon glass متوسط زمان لازم برای مطالعه گزارش: 12.3 دقیقه
pdf download دریافت فایل کامل گزارش
QRCode

- انتظار می‏ رود شاهد شتاب رشد اقتصادی منطقه خاورمیانه و افریقای شمالی (منا) در آینده نزدیک باشیم. پیش ‏بینی می‏ شود رشد اقتصادی واقعی این منطقه در سال 2022، حدود 5.2 درصد و در سال 2023، حدود 4.6 درصد باشد. پیش ‏بینی مزبور بر اساس فروض اصلی یعنی استمرار واکسیناسیون کووید-19 در سرتاسر منطقه (البته با سرعت‏ های متفاوت)، افزایش قیمت انرژی و رشد تولید نفت در راستای سهمیه‏ های اوپک پلاس است.
- هم‏زمان با رونق اقتصادی منطقه، اختلالات زنجیره‏ های تامین در جهان به همراه پافشاری افزایش قیمت‏ های انرژی احتمال سرریز شدن فشارهای رو به بالا بر قیمت‏ های مصرف‏ کننده به ویژه در اقتصادهای واردکننده انرژی منطقه، را تقویت می‏ کند. پیش ‏بینی می‏ شود میانگین تورم منطقه در سال 2022 معادل 5.8 درصد و در سال 2023 برابر با 4.0 درصد باشد.
- بسته به امکان مهار تورم و افزایش نرخ بهره سیاستی در امریکا تا قبل از اواخر 2022، انتظاری برای تغییر سیاست‏ های پولی در منطقه در آینده نزدیک متصور نیست. موقعیت خارجی و مالی کشورهای منطقه با استمرار تقویت ممنتوم اقتصادی (البته با تفاوت کشوری) بهبود خواهد یافت و به سطوح قبل از همه ‏گیری خواهد رسید.
- با این حال سناریوی حصول رشد پایدار همچنان با عدم قطعیت‏ هایی همراه است. ریسک‏ های نزولی بیشتر از ریسک‏ های صعودی در سال آینده ظهور خواهند یافت که یکی از آنها نوسان قیمت هیدروکربورهاست که منجر به معکوس شدن روند افزایشی قیمت نفت و گاز خواهد شد. مورد دیگر طولانی ‏تر شدن اختلالات زنجیره تامین است که فشارهای قیمتی رو به بالا را تشدید خواهد کرد. در این میان تنش‏ های سیاسی و چالش ‏های جدید مرتبط با ظهور سویه‏ های جدید کووید-19 هم وجود دارند.
مریم خزاعی

نظرات کاربران

نظر خود را بنویسید

23744
ارسال پیام