شاخص جهانی حاکمیت قانون 2021

شاخص جهانی  حاکمیت قانون 2021

icon glass متوسط زمان لازم برای مطالعه گزارش: 20.5 دقیقه
pdf download دریافت فایل کامل گزارش
QRCode

حاکمیت اثربخش قانون، موجب کاهش فساد می‏ شود، مردم را از بی‏ عدالتی‏ های کوچک و بزرگ محافظت و با فقر و بیماری مقابله می‏ کند. حاکمیت قانون پایه و اساس جوامع دوست‏ دار تامین عدالت، فرصت و صلح است که خود زیربنایی برای توسعه، احترام‏ به حقوق اساسی جامعه و وجود دولتی پاسخگو محسوب می‏ شود.
نتایج به دست آمده از اندازه ‏گیری شاخص حاکمیت قانون در سال 2021 برای 139 کشور جهان، نشان می ‏دهد کشورهای دانمارک، نروژ و فنلاند، در رتبه‏ های اول تا سوم قرار دارند. امتیاز ایران در شاخص حاکمیت قانون در سال مزبور در میان کشورهای مورد بررسی 0.42 تعیین شده که با کاهش 0.01 واحدی نسبت به سال 2020 همراه بوده، و آن را در رتبه 119 (بدون تغییر نسبت به سال 2020) قرار داده است. رتبه ایران در میان 8 کشور مستقر در منطقه خاورمیانه و شمال افریقای مورد بررسی در این گزارش نیز 7 است.
متاسفانه ایران از جایگاه مناسبی در شاخص حاکمیت قانون برخوردار نیست که دلیل آنرا می ‏توان به امتیاز و رتبه پایین این کشور در ارکان «دولت باز» و «حقوق بنیادی» نسبت داد. در خصوص سایر ارکان شاخص حاکمیت قانون نیز ایران از وضعیت مناسبی برخوردار نیست و تنها در دو رکن «نظم و امنیت» و «عدالت مدنی» به ترتیب با رتبه‏ های 66 و 65 عملکرد نسبتا بهتری را داشته است.
مهسا رجبی نژاد

نظرات کاربران

نظر خود را بنویسید

23744
ارسال پیام