وضعیت یارانه انرژی در جهان

وضعیت یارانه انرژی در جهان

icon glass متوسط زمان لازم برای مطالعه گزارش: 18.2 دقیقه
pdf download دریافت فایل کامل گزارش
QRCode

گزارش جدید آژانس بین‏ المللی انرژی تاکید می ‏کند که تا سال 2050 جهان برای جلوگیری از تاثیرات شدید تغییرات آب و هوایی به "جهش تاریخی سرمایه‏ گذاری در انرژی پاک" نیاز دارد. با این حال، سرمایه‌ گذاری‌ های انرژی پایدار گاهی با چالشی سخت مواجه می‌ شوند، زیرا قیمت‌ها یا مالیات‌های تنظیم‌شده به نفع سوخت‌ های فسیلی است.
این انحرافات بازار، مانعی برای آینده انرژی پاک ‏تر است و آژانس بین ‏المللی انرژی مدت‏هاست از تلاش‏ های بین ‏المللی برای حذف تدریجی آنها حمایت می‏ کند. رهبران گروه 7 در اجلاس اخیر خود مجدداً بر تعهد خود برای حذف یارانه‏ های سوخت فسیلی ناکارآمد تا سال 2025 تاکید کردند و از همه کشورها خواستند به تعهد مزبور بپیوندند زیرا با شناسایی منابع مالی قابل توجه، می‏ توان در سطح جهانی از گذار انرژی حمایت کرد.
برآوردها در رابطه با روند یارانه‌ های مربوط به سوخت‌ های فسیلی در سطح جهان حاکی از کاهش کل یارانه مزبور در سال ۲۰۲۰ به دلیل افت بهای نفت و همچنین کاهش مصرف ناشی از همه‌ گیری کووید است و با توجه به روندهای اخیر، همچنان نگرانی در خصوص آغاز مجدد روند افزایشی یارانه سوخت وجود دارد. در این میان برخی اقتصادها از فرصت کاهش قیمت انرژی در سال ۲۰۲۰ برای کاهش یا حذف یارانه اقدام کردند که در این گزارش به آنها اشاره شده است.
مهسا رجبی نژاد

نظرات کاربران

نظر خود را بنویسید

23744
ارسال پیام