بازار کار در تابستان 1400

بازار کار در تابستان 1400

icon glass متوسط زمان لازم برای مطالعه گزارش: 14.4 دقیقه
pdf download دریافت فایل کامل گزارش
QRCode

- در تابستان 1400، جمعیت فعال کشور حدود 118 هزار نفر نسبت به فصل مشابه سال قبل کاهش پیدا کرده است. ارقام متناظر برای جمعیت 15ساله و بیشتر طی این مدت نشان می ‏دهد مشارکت اقتصادی متناسب با رشد جمعیت افراد در سن کار، افزایش نیافته است. این رویداد بیش از هر چیز ناشی از کاهش 136 هزار نفری تعداد شاغلان کشور طی یک سال اخیر بوده است. علیرغم اینکه انتظار می ‏رود این افراد یا بخش قابل توجهی از آنها، با خروج از جمعیت شاغل به جمعیت بیکار پیوسته باشند، افزایش 19 هزار نفری جمعیت بیکار طی مدت مذکور نشان می‏ دهد در عمل چنین تغییراتی ایجاد نشده است. بنابراین، احتمال می‏ رود بخش قابل توجهی از افرادی که از جمعیت شاغل خارج شده ‏اند، دیگر جویای کار نیستند و یا آمادگی برای کار ندارند که در این صورت بازار کار نیاز به آسیب‏ شناسی دقیق‏ تری خواهد داشت. پرداختن عمیق ‏تر به این موضوع مستلزم دسترسی به جزئیات آماری بیشتری در خصوص بازار کار است.
- مشابه فصول قبل، همچنان وضعیت متغیرهای بازار کار برای جوانان، فارغ ‏التحصیلان دانشگاهی و زنان، مطلوب نیست در حالی که پتانسیل این گروه‏ ها در افزایش تولید و تجارت کشور قابل توجه و نیازمند اعتنای بیشتری است.
- نسبت اشتغال کشور در فصل تابستان جاری حدود 37 درصد اعلام شده که در قیاس با بسیاری از اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه، رقم بسیار کم و قابل تاملی است.
مهسا رجبی نژاد

نظرات کاربران

نظر خود را بنویسید

23744
ارسال پیام