وضعیت بخش ساختمان پاییز 1399 (براساس آمارهای بانک مرکزی ایران)

وضعیت بخش ساختمان پاییز 1399 (براساس آمارهای بانک مرکزی ایران)

icon glass متوسط زمان لازم برای مطالعه گزارش: 13.9 دقیقه
pdf download دریافت فایل کامل گزارش
QRCode

• طی سه فصل نخست سال 1399، در مجموع تعداد 117.6 هزار پروانه ساختمانی در کشور صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال 1398، 9.5 درصد افزایش داشته است. از این میزان پروانه صادره، 4.5 درصد آن به شهر تهران اختصاص داشته است. افزایش تعداد پروانه ‏های ساختمانی در کل کشور در حالی روی داد که تعداد این پروانه ‏ها در شهر تهران با کاهش حدود 23 درصدی همراه بوده است.
• طی مدت مورد بررسی، میزان سرمایه‏ گذاری بخش خصوصی در ساختمان‏ های جدید شهری، حدود 232 هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد 83 درصدی را تجربه کرده است. بخش عمده‏ ای از این سرمایه‏ گذاری مربوط به ساختمان‏ های نیمه تمام بوده است. شهر تهران نیز از این میزان سرمایه‏ گذاری سهم 23.5 درصدی داشته و سرمایه‏ گذاری در این شهر با رشد 86 درصدی نسبت به مدت مشابه همراه بوده است.
• طبق آمار بانک مرکزی، در بخش ساختمان، ارزش سرمايه ‏گذاري بخش خصوصي در ساختمان مناطق شهري به قیمت‏ های جاری طی نه ماهه نخست سال 1399، ٨٣ درصد افزايش يافته که با اعمال شاخص ‏هاي قيمت متناظر و نرخ تعدیل، نرخ رشد ارزش افزوده ساختمان بخش خصوصي به قيمت هاي ثابت سال ١٣٩٠ طی مدت مزبور 7.8 درصد برآورد شده است.
• در صورت اعمال اصلاحات و تعدیلات متناظر برای سرمایه‏ گذاری بخش خصوصی در شهر تهران، ارزش افزوده ساختمان در این شهر طی 9 ماهه ابتدایی سال 1399 با توجه به رشد اسمی 12 درصدی، از نرخ رشد منفی حداقل 50 درصدی برخوردار بوده که ارقام 23 درصد افت تعداد پروانه‏ های ساختمانی و 9 درصد کاهش سطح زیربنای پروانه‏ های مزبور هم تاییدکننده افت ارزش افزوده ساختمان در شهر تهران است. افت تعداد ساخت و ساز و سرمایه‏ گذاری حقیقی بخش خصوصی در شهر تهران می‏ تواند از حیث افت عرضه و به تبع آن افزایش قیمت، نگران‏ کننده باشد.

فروغ کریمی امیرکیاسر

نظرات کاربران

نظر خود را بنویسید

23744
ارسال پیام