مروری بر وضعیت تولید، هزینه و درآمد استان تهران

مروری بر وضعیت تولید، هزینه و درآمد استان تهران

icon glass متوسط زمان لازم برای مطالعه گزارش: 13.5 دقیقه
pdf download دریافت فایل کامل گزارش
QRCode

براساس داده ‏های مرکز آمار ایران، استان تهران منشا حدود 23 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور در سال 1398 بوده و ازین منظر بالاترین سهم را در میان سایر استان‎‏ها دارا بوده است. سرانه تولید ناخالص داخلی استان تهران (29.5 میلیون تومان) نیز در مقایسه با سرانه آن در سطح کشور (18.5 میلیون تومان) به طور قابل توجهی بیشتر است. بخش عمده ‏ای از ارزش افزوده تولید شده در کشور مربوط به بخش خدمات بوده و حدود 34 درصد ارزش افزوده بخش خدمات در کشور به استان تهران اختصاص داشته است. گروه خدمات و بخش صنعت نیز به ترتیب بالاترین سهم را در ارزش افزوده استان تهران دارند.
استان تهران، به لحاظ متوسط هزینه اقلام خوراکی و غیرخوراکی خانوارهای شهری، به ترتیب رتبه های سوم و اول را در سطح کشور دارد. براساس آمارها، در سال 1398، متوسط هزینه‏ های غیرخوراکی برای یک خانوار شهری در استان تهران 60 میلیون تومان (با سهم 82 درصدی) و متوسط هزینه ‏های خوراکی و دخانی نیز 13 میلیون تومان (با سهم 18 درصدی) بوده است. میانگین سهم هزینه‏ های خوراکی و دخانی در کل خانوارهای شهری کشور 25 درصد است.
ضریب جینی مناطق شهری استان تهران در سال 1398 نیز نشان می ‏دهد نابرابری توزیع درآمد در استان تهران نسبت به متوسط کل کشور بالاتر است.
فروغ کریمی امیرکیاسر

نظرات کاربران

نظر خود را بنویسید

23744
ارسال پیام