موقعیت ایران در طبقه‏ بندی جهانی درآمد

موقعیت ایران در طبقه‏ بندی جهانی درآمد

icon glass متوسط زمان لازم برای مطالعه گزارش: 12.7 دقیقه
pdf download دریافت فایل کامل گزارش
QRCode

با پیشرفت و یا پسرفت اقتصادها و بهبود و یا تنزل سطح رفاه جوامع، آستانه طبقه ‏بندی کشورهای جهان در گروه ‏های درآمدی گوناگون، هم تغییر می‏ کند. وفق طبقه ‏بندی سال 2020 بانک جهانی، در فهرست جدید این بانک، تعداد 29 کشور در گروه کم درآمد، 50 کشور در گروه با سطح درآمدی متوسط- پایین، 56 کشور در گروه متوسط- بالا و 83 کشور در گروه با سطح درآمدی بالا قرار دارند. کشور ایران هم برای 14‏امین سال متوالی همچنان در گروه اقتصادهای با درآمد متوسط بالا قرار دارد و ضمن عدم بهبود وضعیت طی سال‏های اخیر، مشابه برخی از اقتصادهای در حال توسعه در تله این گروه درآمدی گرفتار شده است.
بررسی ‏ها نشان می ‏دهد که روند تغییر درآمد سرانه ایران با نوساناتی طی سال‏های گذشته همراه بوده و طی سال‏های اخیر روند بهبودی نداشته است. مقایسه وضعیت ایران با اقتصادهایی با جمعیت مشابه، کشور ترکیه در گروه اقتصادهای با درآمد متوسط بالا و اقتصاد آلمان در گروه اقتصادهای با درآمد بالا، نشان می ‏دهد که در سال 2019 سرانه درآمد ملی ناخالص ایران بر اساس برابری قدرت خرید معادل 14560 دلار بوده در حالی که ارقام مربوط به کشور ترکیه و آلمان به ترتیب 1.9 و 4 برابر ایران است.
چهار کشور منطقه خاورمیانه و همسایه ایران شامل قطر، امارات‏ متحده ‏عربی، عربستان‏ سعودی و کویت، وضعیت به مراتب بهتری نسبت به ایران از حیث سرانه درامد ملی دارند.

نظرات کاربران

نظر خود را بنویسید

23744
ارسال پیام