نگاهی بر وضعیت سرمایه ‏گذاری در ایران

نگاهی بر وضعیت سرمایه ‏گذاری در ایران

icon glass متوسط زمان لازم برای مطالعه گزارش: 15 دقیقه
pdf download دریافت فایل کامل گزارش
QRCode

رشد و شکوفایی اقتصاد هر کشور به سرمایه‏ گذاری و برنامه‏ ریزی مناسب بستگی دارد. هدایت جریانات پولی و وجوه سرگردان به سمت کارهای تولیدی باعث رشد اقتصادی، افزایش تولید ناخالص ملی، ایجاد اشتغال، افزایش درآمد سرانه و در نهایت رفاه عمومی را به دنبال خواهد داشت. اهمیت سرمایه‏ گذاری برای رشد و توسعه اقتصادی به اندازه ‏ایست که آن را به یکی از اهرم ‏های قوی برای رسیدن به توسعه تبدیل نموده است. رشد اقتصادی و افزایش رفاه عمومی در بلندمدت، بدون توجه به سرمایه‏ گذاری و عوامل موثر بر رشد آن امکان ‏پذیر نمی ‏باشد.
سرمایه‏ گذاری فرآیندی استراتژیک و بلندمدت است که در آن تخصیص منابع کلان و قابل توجه مدنظر بوده و از ویژگی‏ های مهم آن بالا بودن ریسک و به تبع آن انتظار کسب بازده بالا است. سرمایه‏گذاری، انکارناپذیرترین مولفه و عامل برنامه‏ریزی برای دستیابی به اهداف توسعه است. تفکر استراتژیک در تدوین برنامه‏ های راهبردی، کلان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در محیط چالشی امروز، ضرورت و اهمیت سرمایه ‏گذاری را قطعی نموده است.
با توجه به اهمیت موضوع گزارش حاضر به بررسی وضعیت سرمایه‏ گذاری در ایران پرداخته و با مد نظر قرار دادن هدف، ضمن اشاره به موانع و مشکلات در باب سرمایه‏ گذاری، به صورت خلاصه به پیشینه سرمایه ‏گذاری خارجی در ایران اشاره می‏ کند.
فاطمه علیزاده آغ اسمعیلی

نظرات کاربران

نظر خود را بنویسید

23744
ارسال پیام